Slovenčina (Slovenská republika)Hungarian (formal)

Zlatý Hucul na FacebookuKde nás nájdete

Novinky

Huculská stezka - Sihla 2011

Dňa 27.8.2011 sme sa zúčastnili huculskej stezky v Slovenskom Huculklube na Sihle. Kvôli vážnemu zraneniu (natrhnutie šľachy) sa pretekov nemohla zúčastniť kobylka Katka a Mariana Krištofová dostala ako náhradu tmavú hnedku Rýchlu, s ktorou sa v detskej stezke umiestnila na krásnom druhom mieste za Simonou Cabanovou. Športovej stezky sa zúčastnila Iveta Osúchová s oboma kobylkami. Jej favoritke Zorke však táto trať nesadla a umiestnili sa až na 13. mieste. Avšak pre túto mladú, až prehnane temperamentnú kobylku to bola dobrá skúsenosť do budúcna. Hoci Rýchla v tejto disciplíne nijak nezažiarila, podarilo sa jej prejsť s menšími i väčšími problémami celú trať.
Huculského parkúru sa zúčastnila iba dvojica Iveta Osúchová s Rýchlou, ktorá ju milo prekvapila a parkúr preskákala čisto, hoci esteticky a technicky až komicky. Rýchla nemá žiadny skokový talent, čo je nám známe. Šla viac-menej do počtu Smile
Na konci podujatia sa robila ukážka póla v sedle huculských koní. Šlo o zábavné ukončenie dňa, pretože väčšina koní a ich jazdcov s touto disciplínou nemá žiadne skúsenosti. Z našich koní sa póla zúčastnila Zorka.


Westernové preteky - Zlatná na Ostrove

V polovici júla 2011 sme sa s našim 23ročným veteránom Galantom zúčastnili westernových pretekov v Zlatnej na Ostrove. Sily sme si pomerali v dvoch rýchlostných disciplínach a to Barrel race a Pole Bending. V disciplíne Barrel race sa umiestnil na krásnom 6.mieste napriek svojmu pokročilému veku a neznalosti tejto disciplíny. Galištek je proste koník na všetko.


Huculparáda na Veľkolélskom ostrove

12. júna 2011 sa na Veľkom Léli úspešne konali 1. preteky huculských koní. Prečítajte si viac v týždenníku Delta (23/2011) pdf_button

Jazdci sa stretli v troch disciplínách a to v huculskej stezke, parkúre a v súťaži Mini - maxi. Išlo o disciplínu zloženú iba z jedného skoku, ktorý sa postupne zdvíhal a zvíťazil ten kôň, ktorý so svojím jazdcom preskočil najvyššiu prekážku. Z domácich koní sa predstavili plemenný žrebec Hroby VIII-14 Drak, ktorý s prehľadom zvíťazil v oboch skokových disciplínach. Huculskej stezky sa nezúčastnil, pretože nemá rád technické prekážky a je vedený výlučne do skokového jazdenia, kobylky Pánka a Zorka bojovali jak v skokových disciplínach, tak v huculskej stezke, ktorá sa stala už druhou korisťou mladučkej Zorky za jej krátku športovú kariéru. V huculskej stezke sa ešte z domácich predviedli kobylky Rýchla a Katka. Katka sa parkúru nezúčastnila z dôvodu práve prekonanej choroby a i stezku prešla z toho istého dôvodu iba v kluse. Takže nemohla naplno predviesť čo v nej je... Rýchla je vedená čisto do stezky - jedná sa o kobylku bez skokového talentu.

Úplné výsledky pretekov

Huculská stezka

Poradie Jazdec Kôň Body Čas Jazdecký Klub
1. Iveta Osúchová Zorka 106 7 min Zlatý Hucul
2. Veronika Hudá Girlanka 106 8 min Hucul klub Sihla
3. Radka Gondová Dáška 106 10 min Hucul klub Sihla
4. Luboš Báraň Catalin 106 11 min Spojená škola Ivanka pri Dunaji
5. Zoltán Németh Goral Dalia 106 12 min Szigetcsép
6. Simona Cabanová Petra 106 18 min
7. Catalin Mátyási Faun 101 10 min Szigetcsép
8. Mariana Krištofová Katka 101 12 min Zlatý Hucul
8. Réka Švecová Pánka 101 12 min Zlatý Hucul
9. Kristína Bábovková Molly 96 16 min Spojená škola Ivanka pri Dunaji
10. Adriana Miturová Rýchla 91 10 min Zlatý Hucul
11. Dominika Cabanová Petra 71 15 min
12. Károly Kecskés H.Vezér 50 15 min Szigetcsép
13. Simona Cabanová Lalka 49 25 min

Parkúr

Poradie Jazdec Kôň Tr. Body Čas 
1.  Iveta Osúchová Drak 0 0 min 53sek 28s
2. Radka Gondová Dáška 0 1 min 4 sek 87s
3. Adriana Miturová Pánka 0 1 min 11sek 24s
4. Veronika Hudá Girlanka 2 1 min 24sek 97s
5. Luboš Báraň Catalin 6 1min 4sek 80s
6. Iveta Osúchová Zorka 6 1min 5sek 68s
Disk. Dominika Cabanová Petra
Jazdkyňa Dominika Cabanová  bola diskvalifikovaná pre tretie odmientunie poslušnostiMini maxi

Poradie jazdec kôň výška
1.  Iveta Osúchová Drak 90cm
2. Adriana Miturová Pánka 85cm
2. Luboš Báraň Catalin 85cm
3. Veronika Hudá Girlanka 80cm
3. Dominika Cabanová Petra 80cm

Huculská stezka v Szigetsepe a jazda šikovnosti v Zlatnej na Ostrove

Prvý májový víkend 2011 sa náš klub po prvý krát predviedol na pretekoch v huculskej stezke v maďarskom Szigetsepe v zložení Iveta Osúchová na Zorke a Kristína na Katke. Na tejto veľmi pekne pripravenej trati zažiarila Kika s Katkou, keď sa umiestnili na prekrásnom treťom mieste - najlepšie zo slovenských zástupcov. Mladá Zorka doplatila na svoju neskúsenosť a po krásnom prejdení takmer celej trate nezvládla westernovú bráničku, čo ju odsunulo až na trináste miesto. Napriek tomu naznačila, že pôjde o veľmi kvalitnú športovú kobylku.

Už koncom mája sme sa zúčastnili na ďalších pretekoch.Tentoraz v konkurencii veľkých koní v Jazde šikovnosti v Zlatnej na Ostrove v zložení Iveta Osúchová na Zorke a Mariana Krištofová na Panke. Celá súťaž pozostávala z troch rôznych disciplín na odvahu koňa a šikovnosť jazdca, ako prenášanie vlajok a podobne. Úloha bola na čas a presnosť. Jednoznačné víťazstvo si odniesla mladučká Zorka, ktorá podávala veľmi kvalitné výkony vo veľkej rýchlosti. Pre Marianku to bol v jej 12.rokoch prvý závod no naša pani profesorka ju poslúchala ako sa patrí. Pánka však nemá dostatočnú rýchlosť a temperament na takéto preteky. Umiestnili sa v strede pola a rozhodne sa nemajú za čo hambiť, lebo do jemnosti pomôcok a štýlu to bola asi najlepšia jazda zo všetkých jazdcov. Naše kobylky všetkým ukázali čo dokáže "jeden malý hucul", plemeno, ktoré je utláčanie do ústrania popri koňoch športových plemien.